גמילה אלטרנטיבית

(פורסם בירחון "חיים אחרים")

שלוש שיטות שונות לגמילה מסיגריות. שווה לנסות ולא לשכוח שגמילה, כמו כל דבר בחיים, מתחילה בראש. 

אנרגיה להיגמל

מכון אברהמסון הוא אחד הוותיקים בארץ הגומל מעשנים באמצעות הילינג. המעשן מגיע למכון ותוך שעה יוצא כאילו מעולם לא עישן. הטיפול עולה 900 שקלים ואין כאן תרופות, מחטים, כדורים או תרסיסים. למעשה, המטופל יושב על כיסא, מחזיק אבני קריסטל בידיים ועוצם את עיניו. ובעיקר שומר על ראש פתוח לקבל את השיטה שאולי לא נראית הגיונית, אבל עובדת. במהלך 25 שנות פעילות המכון הוקמו שמונה מרכזים ברחבי הארץ מהגליל ועד לאילת ובין רשימת הנגמלים נמצאים גם מפורסמים רבים כמו נטלי עטיה, יהודה לוי, גדעון רייכר, אלי יצפאן, גדי סוקניק וכן פרופסור עמרם איילון, מנהל המחלקה הכירורגית בתל השומר.

אהוד אברמסון

הנחת היסוד בשיטת אברהמסון היא כי לכל אדם יש שדה אנרגטי הקרוי הילה ובו מתקיימת פעילות חשמלית עדינה הקולטת ורושמת כל התרחשות פיזית, נפשית ומנטאלית שהאדם עושה במהלך חייו. כשאדם מעשן במשך שנים נוצרת תלות בחומר לא רק כימית כי אם גם התניה והרגלים נפשיים. לכן יש לנטרל את כל הזיכרון האנרגטי הקשור לעישון, כי הוא זה שממריץ אנשים לעשן. ניקוי אנרגטי של ההילה מסיר את ההרגלים המזיקים של גופינו. בהתמכרות לניקוטין, למשל, מדובר באזור מסוים במוח שתפקידולהתרגל לדברים, לקבל התניה. אזור זה המקבל מנה מסוימת שלניקוטין "מאמץ" את החומר ונעשה תלוי בו. רמת התלות תלויה בין היתר ברמת חילוףהחומרים, כלומר, במהירות בה מפרק הגוף את הניקוטין. ניקוי ההילה מאפשרמחיקתה של ההתניה מאותו אזור במוח, כך שהאדם שטופל בשיטה  האנרגטיתאינו זקוק עוד לסיגריה.

הטיפול במכון אברהמסון אינו דורש כל פעולה מקדימה. בעצם, בזמן שאתם ממתינים, ממש לפני הכניסה לטיפול, אתם יכולים לעשן את הסיגריה האחרונה שלכם. אחרי חצי שעה של שיחה, שבה מפרט המטופל את חששותיו ופחדיו, מבטיח לשתות הרבה מים ולהימנע מעישון פסיבי, המטופל מתקלח, מסיר מעליו שרשראות, עגילים ושאר מתכות, מתיישב, ואוחז בידיו אבני חן המותאמות לוהתאמה אישית. לאחר מכן מתחיל שלב ניקוי ההילה באמצעות הילינג וביו־אנרגיה, כמעט ללא נגיעה: נסרקות רמות שונות במכלול המערך החשמלי מגנטי, כמו גם איזון מרכזי האנרגיה (צ'קרות) וקווי זרימה בתרשים האנושי (מרידיאנים). גם בעיות אחרות שהמטופל אפילו אינו יודע שהוא "סוחב", באות על תיקונן, וההרגשה לאחר הטיפול היא נעימה, קלילה ומלאת מרץ. הניקוי עצמו נמשך כ־20 דקות ומתבצע ללא כל כאב. לאחר הטיפול יוצא המטופל חופשי מהצורך לעשן, לאכול או להשתמש בסמים. ב-20% מן המקרים נדרש טיפולנוסף או שניים.

ממציא ומפתח השיטה, אהוד אברהמסון, 46, נולד עם היכולת להעביר אנרגיה אבל רק בצבא הבחין כי מטופלים שהגיעו אל המרפאה הצבאית שם שירת כחובש, עברו תחת ידיו והפסיקו לעשן. בתחילת שנות השמונים החל לטפל בהילינג ולחקור את הטיפול האנרגטי לצד לימודי ביולוגיה באוניברסיטת תל אביב ופסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. מאוחר יותר נסע ללפלנד כדי ללמוד ריפוי שמאני, בניו זילנד ואוסטרליה ריפוי מאורי ואבוריג'יני, באנגליה הילינג וקריסטלים ובאוסטריה ביו-אנרגיה.

"עישון משפיע על ההילה בכך שהוא יוצר עומס של רעלים שרואים אותם ככתמים שמופיעים סביב הריאות ובאזור הכבד והכליות. זה כמו פקק שלא זורם בגלל תאונה. לאחר הטיפול יש שלושה מצבים: בערך 15 אחוז יצאו עם תחושת סלידה עד גועל מריח של סיגריות. כלומר, אדם שעישן עד לפני חצי שעה והניקוטין עדיין בגופו, יוצא ומרגיש פתאום דחייה מהריח ברכב או מהריח של הבגדים שלו; 70 אחוז יוצאים עם אדישות לניקוטין והם לא מרגישים עוד דחף או צורך לסיגריה. יש מהם שמשתעלים ויש להם בחילות בימים הראשונים, אבל אחר כך הם מצטרפים לקבוצת האדישים. הקבוצה השלישית שהם 15 אחוז מהנגמלים, מרגישים מדי פעם את הצורך בסיגריה בזמן שהם שותים קפה, מדברים בטלפון או נמצאים במצב מתוח והידיים מתחילות לחפש בכיסים את הסיגריה. מדי פעם בא להם, אבל לרוב הם יכולים להתגבר. כעבור מספר ימים הם יצטרפו לקבוצת האדישים או שלא יחזיקו מעמד ויצטרכו להגיע לטיפול נוסף שבו הוא עובר את הכול מההתחלה".

יש קשר בין כמות הסיגריות היומית לבין הסיווג לאחת הקבוצות?

"זה לא משנה כמה סיגריות מעשנים ביום ואני גם לא יכול לזהות מראש לאיזה קבוצה כל אחד שייך. זה גם לא קשור לאמונה או כוח רצון. מטופל יכול להגיע סקפטי לחלוטין ולצאת בקבוצה הגדולה שנגעלת מהריח. אני מכיר מקרים של מעשנים שהפסיקו לבד עם כוח רצון בלבד וזה פנטסטי, אבל אליי מגיעים אלה שלא יכולים לבד, אנשים שמעשנים בין שלוש לחמש קופסאות ליום, יש מקרים שמגיעים עם בלוני חמצן. לכן, כוח הרצון כאן צריך להיות מספיק על מנת להרים את הטלפון, אחרי הטיפול לא צריך אותו כי הרצון לעשן נעלם וזה לא משנה כמה האמנת בזה קודם לכן ואם באת כי הרופא שלח אותך או שהילד שלך התריע על כך."

אברהמסון מדגים את עבודתו דרך דימוי הנגיש לנו מעולם המחשבים. הסיגריות הראשונות שעישנו בגיל עשרה יצרו במוח רצפטור שיזהה לעד את הניקוטין. שיטת ההילינג מרדימה את הרצפטור ומעלימה אותו מהדסקטופ אבל לא מוחקת אותו מההרד דיסק והתוכנה קיימת כל הזמן במוח. שאכטה אחת מסיגריה תעורר אותה שוב מחדש וזה לא משנה כמה זמן אתם כבר לא מעשנים.

"יש מטופלים שגמולים כבר שנים ומספרים לי איך סיגריה אחת שעישנו בחו"ל בזמן שסגרו איזו עסקה, החזירה אותם לשתי קופסאות ליום. דווקא ברגע שהם מרגישים הכי חזקים ונקיים אפשר ליפול חזרה. כך שאין טעם לעשות את הטיפול אם האדם לא קיבל החלטה. לא צריך כוח רצון של קומנדו כדי להצליח, אבל צריך לקבל החלטה. למשל, היה לי מטופל שלא עישן עשרה חודשים עד שהרגיש שהוא עולה במשקל למרות שאין קשר בין השניים, התמכרות לסיגריות היא כימית פיזיולוגית ואילו דחף לשוקולד הוא רגשי".

איך אתה מאפיין את המטופלים?

"אנשים מכל הגילאים. היום מגיעים כבר בגיל 14 לגמילה מסיגריות. ישנם אתלטים, בריאים ועד חולים. יש כאלה שרוצים להפסיק עם סמים ולהמשיך עם סיגריות או להפסיק עם אלכוהול אבל לא לעשן."

מתי אפשר לקבוע גמילה מלאה?

"ההגדרה הרפואית היא כאשר אין יותר ניקוטין בדם וזה קורה בערך לאחר חודש.  זה בתנאי שהמטופל מקפיד על תזונה טובה, הליכה של לפחות חצי שעה ביום ושתייה מרובה של מים במהלך החודש הראשון. כשהמטופל יוצא מדלת הקליניקה הניקוטין עדיין בדם שלו ועישון פאסיבי יכול לשמר אותו. יש אנשים שלוקח להם חודשיים-שלושה להגיע למצב של גמילה מלאה, כי זה תלוי עד כמה הם חשופים לעישון פאסיבי. לעומת זאת, אדם שהוא ספורטאי שאוכל טוב ושותה מים יכול להפחית במאה אחוז את רמת הניקוטין בתוך שלושים יום. אפשרות אחרת להגדרת גמילה מלאה היא לבדוק מה קורה אחרי שנה. מרבית האנשים חשים משבר באזור התשעה חודשים, מי שעובר אותם זה כבר לתמיד. אבל אין אף פעם בטוח."

המטופלים בהילינג לא מרגישים את הטיפול, אלא אם כן הם רגישים במיוחד או מגיעים מהתחום. הטיפול האנרגטי הוא ללא תרופות, דיקור או חומרים פולשניים והוא מנקה לעומק כל מיני סוגי חולי שאפילו לא ידעתם על קיומם. אבל הוא לא מנקה את הריאות.

לא צריך להבין את הטיפול ורוב המטופלים חושבים כי מדובר במכשף שעושה הוקוס פוקוס, אבל יש להקפיד על ההנחיות לאחריו: לשתות הרבה מים כדי לעזור לסילוק הרעלנים בגוף, להשתדל להימנע מעישון פסיבי כי זה רק מעכב את התוצאות, לאכול בריא ולעשות ספורט חצי שעה ביום כמו הליכה או רכיבה על אופניים.

המחט שתכבה את הסיגריה

בכתבים העתיקים של הרפואה הסינית המסורתית לא נכתב דבר על התמכרות לעישון, אולי משום שחסרה מודעות לנזקים האפשריים במנהג זה. המטפלים ברפואה סינית משתמשים למעשה בשיטות דיקור שונות בשילוב צמחים כדי לטפל בבעיית ההתמכרות, כל סוג של התמכרות. ד"ר דוד פרלה, מומחה לרפואה סינית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר,  מטפל כבר 16 שנה במעשנים כבדים שמגיעים כל הזמן לקבל דיקור באוזן.

"דיקור באוזן משקף בעצם מפה של הגוף," מסביר פרלה, "האוזן היא בצורת עובר הפוך. באוזן דוקרים בנקודות שמרגיעות את הריאות ואת הצורך לעשן ובמקביל דוקרים גם בגוף פעמיים בשבוע כדי לעזור לרגיעה הכללית בשלב הגמילה. בנוסף, אני גם נותן מרשם לצמחי מרפה שמנקים את הריאות מחום וליחה. שילוב הצמחים עם פעולת הדיקור חשובה לחודשיים הראשונים שהם הקשים ביותר לגמילה."

כמה זמן צריך עד שמפסיקים לעשן?

"אני לא מאמין בהדרגתיות בגמילה. או שבאים להיגמל או שלא. אם לא באים עם החלטה להפסיק לעשן, זה לא מקל על התסמינים הפיזיולוגים. אם לא מפסיקים לעשן כבר בשבוע הראשון, זה לא טוב. הטיפול שאני עושה תומך בהחלטה להפסיק לעשן, אבל המטופל חייב לבוא עם החלטה, אחרת שום טיפול לא יעזור. זוהי דרישה הכרחית לרצות להפסיק אבל כמעט תמיד מי שמגיע אליי כבר החליט על כך, כי הטיפול הוא תהליך שמחייב זמן וכסף."

מה היתרון של השיטה הזו?

"שהיא שיטה טבעית שהולכת עם הגוף, מנקה אותו ואין תופעות לוואי. מחקרים מדעיים גילו שהגוף שלנו משחרר בעצמו יותר אנדורפינים (משככי כאבים) שגורמים לרגיעה טבעית בגוף. הדיקור בעצם לוחץ על הכפתורים האלה שעוזרים לאזן את הגוף, כאשר משתמשים בנקודות הקשורות לריאות ובכל מקילים על הפסקת העישון. הצמחים זה יותר כדי לעזור לטיפול, לסלק את הליחה."

טיפול בדיקור כולל תמיכה בצמחים נמשך בדרך כלל חודשיים-שלושה. הפגישה הראשונה הכוללת אבחון עולה 370 שקלים ומכאן כל טיפול נוסף יעלה 250 שקלים. בדרך כלל, זקוק הנגמל לסט של עד עשרה דיקורים. הטיפול הוא אינדיווידואלי וד"ר פרלה בונה לכל אחד את הרכב הצמחים והדיקור בהתאם לחוסר האיזון בגופו. קצב הדיקור יורד בהתאם ליכולת ההפסקה. יש כאלה שנשארים עם מחטים קבועים באוזניים למשך כל השבוע, כאשר ד"ר פרלה מדביק אותם עם פלסטר לאוזן, זה לא כואב ואפשר ללחוץ מדי פעם בנקודות שמרגיעות. הוא גם ממליץ למטופלים לקרוא את הספר של אלן קאר כדי לקבל תמיכה פסיכולוגית לטיפול הפיזיולוגי.

"זהו טיפול הוליסטי ועדין מאוד" מדגיש ד"ר פרלה, "הוא מתחשב בגוף ובנפש יחדיו, מנקה ליחה ושיעול ומרגיע את הכבד, הריאות, עצירות ומתח. הרעיון באיזון הגוף הוא שהמטופל למחרת ההפסקה יוכל להתמודד עם כל בעיה שתצוץ גם בלי סיגריה."

לאלה שרוצים לקבל דיקור אבל בפחות זמן, בקליניקת חרמון-מן המנוהלת על ידי הרופאים הקונוונציונליים  ד"ר רוני חרמון וד"ר אבן מן, הטיפול לשחרור הגוף מניקוטין כולל שלושה מפגשים בני חצי שעה במשך שבוע אחד. לאחר הוצאת המחטים אפשר לחזור לפעילות רגילה ובמקביל לדיקור אפשר לקבל טיפול משולב בזריקות. הטיפול עולה 600 שקלים והמטופל נדרש לא לעשן ב-12 השעות שלאחר הטיפול, אבל אם מתעורר קושי, מותר לשאוף שתי שאיפות ראשונות מסיגריה ולכבותה מבלי לחשוש לחזור לנקודת ההתחלה.

גם בקופת חולים מכבי טיפול מלא בדיקור סיני לצורך גמילה מעישון עולה 600 שקלים רק שכאן יוצרים את הקשר בין היקף הטיפול לבין הרגלי העישון של המטופל, ובדרך כלל, טיפול רגיל כולל שמונה עד עשרה מפגשים בני חצי שעה עד ארבעים דקות כל אחד.

ד"ר גדעון רון

 ד"ר גדעון רון, תושב אמירים המפעיל ארבע קליניקות ברחבי הארץ לרפואה סינית, מחזק את הטענה כי הטיפול בדיקור מתייחס רק להיבט הפיזיולוגי ולא הפסיכולוגי שגם הוא אספקט לא פחות חשוב בתהליך הגמילה. "להתמכרות יש שני אספקטים פיזיולוגי ופסיכולוגי. אני עוסק רק בפיזיולוגי אבל המטופל צריך להשלים אותו בכוחות עצמו. מי שרוצה להפסיק ולא יכול, אפשר לעזור לו. מי שלא רוצה, אי אפשר ללכת נגד רצונו."

יש קשר בין הצורך שעליו עונה הסיגריה לבין נקודת הדקירה?

"כן ולכן זה מאוד אינדיווידואלי איפה דוקרים.  העור שלנו הוא המקלדת של המוח. איפה דוקרים זה עצב שמשפיע על המוח. לכן הטיפול הוא גם בגוף וגם במוח. אצל אחד הכליות חלשות, אצל אחר הסיגריה יושבת במקום של פורקן כעסים אז הלחץ הוא בכבד, נטייה דיכאונית בדרך כלל מגיעה מהטחול, או אדם ששקוע בעצב והסיגריה מספקת לו נחמה זה בדרך כלל בריאות."

למרות שלכל אחד התמכרות שמגיעה ממקום נפשי אחר, הריאות הן הנפגעות העיקריות. ברפואה הסינית יודעים להסביר מדוע דווקא הריאות הן אלה שסופגות את הרעל ואיך זה קשור לחמשת היסודות. אם חשבתם שסיגריה אחת בשבוע לא הופכת אתכם למכורים, טעיתם.

"ברפואה הסינית הגוף נחלק לפי חמשת היסודות, אש, אדמה, מתכת, מים ועץ" מסביר ד"ר רון, "הריאות (מתכת) נמצאות ליד המים (הכליות) והאש הכי מרוחקת מהם. מה שמאיים על המתכת והמים היא האש. ולכן, כאשר מכניסים אוויר חם ויבש לריאות, בצורת סיגריה, אפילו אם זה פעם בשבוע, זה נזק שלא ייאמן כי מכניסים אש למתכת. כשאנחנו נושמים אוויר, אפילו אם הוא מפויח, הוא נכנס דרך האף שמסנן אותו, אבל כשאנחנו מכניסים אוויר חם דרך הסיגריה ישר לגרון, בלי לעבור את הסינון ההכרחי של האף, אוויר חם ויבש כזה יוצר כוויה לריאות. וזה יוצר פתולוגיה. כך שמעבר לחומרים הכימיים הסרטניים, שכולנו מכירים אותם, לרפואה הסינית יש הסבר נוסף, אש ומתכת לא יכולים להיפגש בריאות משום ששם חייבת להיות לחות תמידית כדי ששינוע הגזים בין החמצן והפחמן יהיה נקי. האף שלנו הוא מכונה שמייצרת לחות ולכן גם הטענה שעישון סיגריה מזיק פחות מלנשום פיח מכוניות אינה נכונה, נשימת אוויר מזוהם עוברת דרך האף שמסנן את החום בדרכו לריאות."

כיצד אתה מאבחן את המטופלים?

"אני מנסה לצייר תמונה מהי המטריצה של חוסר האיזון בגוף שבגללה המטופל הגיע להתמכרות. כי בסופו של דבר, לא כל אחד מתמכר, זה קשור למבנה אישיות אנרגטי והתפקיד שלי הוא לשנות את התנאים שבגללם הוא הגיע לזה. אני בודק את הלשון ושואל מה הטעם האהוב עליו ואיזה חלומות הוא חולם. למשל, אנשים שאוהבים מלוח זה בדרך כלל הכליות, החמוץ זה הכבד, המר זה הלב והמתוק זה הטחול. או אנשים שחולמים על ים ובריכות זה מים, או על אש שבדרך כלל מסמנת על חווית נטישה."

שני טיפולי דיקור אצל ד"ר רון עולים 1100 שקלים, הפגישות נעות בין שעה לשעה וחצי. ברוב המקרים פגישה אחת מספיקה ולטיפול השני מגיעים רק כאשר מרגישים שצריך חיזוק.

"אין בעיה לשבור טיפול" פוסק ד"ר רון, "ברגע שהמטופל לוקח סיגריה ראשונה לפה זה מתחיל מחדש כאילו זו הסיגריה הראשונה שלו. אם קשה לעמוד בפיתוי אני מציע לא להסתובב בין מעשנים, אבל יש כאלה שזה לא מפריע להם, זה מאוד אינדיווידואלי. אני ממליץ להיות עם עצמך אחרי הטיפול, גם כדי לא לעמוד בפיתויים וגם כדי להיות עם עצמך. זה הכי קשה, כי אנחנו חיים בתרבות מסוממת. החברה המערבית משווקת סמים באופן רשמי, מה זה אקמול? אופטלגין? קפה?  במקום לחנך את האנשים להיות מאושרים, נותנים אופיום להמונים."

מה המשקל של כוח רצון בהצלחת הטיפול?

"כדי להפסיק לעשן צריך כוח רצון. הטיפול שלי נותן את הכוח, את הרצון האדם צריך להביא מהבית. אין לי בעיה עם סקפטיות, כאלה שלא מאמינים בכוחו של הטיפול, לא צריך להאמין, צריך לרצות. מספיק שרוצים ולא יכולים. מי שאיננו רוצה, למשל בעל שסוחב את אשתו בכוח או אישה שגוררת את בעלה והיא לוחצת עליו להפסיק, זה לא יעבוד. הוא יתנגד כי זה הולך נגד המוח שלו, אבל הרוב רוצים ולא יכולים."

 הכול בראש

אלן קאר היה רואה חשבון בריטי מצליח שעישן בשרשרת יותר מ-100 סיגריות ביום במשך 30 שנה. לאחר אינספור ניסיונות להיגמל בדרכים שונות כגון היפנוזה, תרופות ותחליפי ניקוטין, הוא מצא את הדרך בכוחות עצמו ועזב את הקריירה לטובת קליניקה פרטית בה פיתח את הדרך שלו לשיטה וכתב את ספרו "הדרך הקלה להפסיק לעשן" שהפך לרב מכר בינלאומי.

בנובמבר 2006 הוא נפטר בביתו בספרד בעקבות גידול סרטני בריאותיו. מפעל חייו של קאר הצליח עד היום לעזור ליותר מ-10 מיליון מעשנים להיגמל מהצורך לעשן סיגריה ולהרגיש מאושרים מבלי הצורך להתמודד עם תופעות לוואי. רשת אלן קאר החלה לפעול משנת 1983 וכיום יש מעל ל-100 מרכזים בארבעים מדינות בעולם שמטרתם לחשוף בפני המעשנים את מלכודת העישון. מלכודת העישון, טען קאר, היא מבוך ומטרת השיטה היא לספק למעשנים מפה של המבוך כדי שיראו את הדרך הקלה החוצה ולעולם לא יפלו אל המבוך הזה בשנית. נשמע פשוט, ממש כמו משחק ילדים, כך בדיוק צריכים להרגיש גם המטופלים.

קאר טען כי המעשנים בניגוד לתפישתם, אינם מקבלים תמריץ מעישון סיגריה וכי ההקלה שהמעשן מרגיש ברגע שהוא מצית סיגריה, אותה תחושה של רוגע, היא תחושה שחווים הלא מעשנים כל הזמן. טענה נוספת וייחודית לשיטת קאר, היא שאין צורך בכוח רצון כדי לחדול לעשן מכיוון שאין צורך בכוח רצון כדי להפסיק לעשות משהו שאין רצון לעשותו.

זו גם ההכרה אליה מגיעים המעשנים ברגע שהספקות והפחדים לגבי הפסקת העישון נעלמים. כלומר, הפחד מפני הויתור על העישון הוא מה שגורם למרבית המעשנים להמשיך לעשן. במשך שש השעות של הסדנה, דנים המדריכים בסיבות שבגללן מעשנים ולא בסיבות מדוע צריכים להפסיק לעשן. בדרך זו מצליחים להסיר את האמונה של המעשן כי העישון גורם לו להנאה אמיתית, סיפוק או רגיעה. הבנת מנגנון העישון וההתמכרות אליו נחשפים המשתתפים מנטרלת אותו ומסירה את הצורך והחשק לעשן.

השיטה למעשה מבטלת את הקונפליקט התמידי של כל מעשן בין רצונו להפסיק לבין רצונו להמשיך לעשן וכך מאפשרת לו להפוך ל"לא מעשן מאושר", כפי שהיה לפני שהדליק את הסיגריה הראשונה. בסוף הסדנה ישנו טקס עישון וזריקת הסיגריה האחרונה.

הנחת היסוד של שיטת אלן קאר היא שכל המעשנים יודעים שעישון מזיק לבריאות, יקר ולא מקובל חברתית,  ובכל זאת מעשנים בשל הפחד שלא יוכלו ליהנות מהחיים ולהתמודד עם מצבי לחץ, להירגע ולהתרכז, ליהנות מאירועים חברתיים והפחד שהתשוקה לעשן לעולם לא תעבור. הפחדים האלה נובעים למעשה מאשליות המשויכות לעישון ולהתמכרות לניקוטין. זו למעשה התמכרות פסיכולוגית יותר מפיזית. לכן, ברגע שהמעשן מבין את המניפולציה הפסיכולוגית הזו, הוא בוחר להפסיק לעשן מבלי להרגיש שהוא הקריב משהו יקר.

מרבית המשתתפים מסתפקים במפגש חד פעמי של שש שעות שעולה 1700 שקלים כדי להפסיק לעשן לצמיתות, אבל יש כאלה שחוזרים למפגש חיזוק קצר יותר (3 שעות). בתום שני מפגשי חיזוק, אם לא הצלחתם עדיין להיגמל, באלן קאר מבטיחים כי תקבלו את הכסף בחזרה. הסדנה כוללת חלק ראשון שהוא טרנספורמציה תפישתית וחלק שני קצר יותר של דמיון מודרך. כלומר פונים אל המודע והתת-מודע בו זמנית. מעבר לכך, באלן קאר מספקים תמיכה טלפונית 24 שעות ביממה ברגעים הקשים בהם החשק להזיק לעצמכם גובר.

רמי רומנובסקי, 35, עישן קרוב לשתי קופסאות ביום במשך עשרים שנה ולדבריו ניסה להפסיק מספר פעמים אך בכל פעם לא החזיק מעמד."יכולתי להפסיק לעשן לשבוע, לחודש, אבל לדמיין את עצמי מפסיק לעשן לכל החיים נשמע לי כמעט לא הגיוני ובטח לא אפשרי".

לפני שנה וחצי הוא פגש זוג חברים ותיקים בספרד ותוך כדי שיחה על קפה וסיגריה הוא שם לב שבת הזוג של חברו לא מעשנת. היא סיפרה שהיא כבר לא מעשנת שלוש שנים לאחר שהשתתפה בסדנה חד פעמית במקום העבודה שלה. היא לא ידעה להסביר בדיוק מה היה בסדנה שגרם לה להפסיק לעשן, אבל זה הספיק לגרות את הסקרנות אצל רומנובסקי וחודש לאחר מכן הוא נסע ללונדון כדי להשתתף בסדנה. שלושה חודשים לאחר מכן הוא החליט לעזוב את כל עיסוקיו ולהביא את השיטה של אלן קאר לארץ. בספטמבר האחרון נפתח המרכז הראשון של אלן קאר בארץ.

"לכל מעשן יש מלחמה קבועה בין הרצון להמשיך כי זה מעניק לך הנאה לבין התחושות של כעס כשאתה קם בבוקר ויורק ליחה, שאתה יודע שזה הורג אותך, בגיל 30 להרגיש לחץ בחזה זה לא נעים. ברור לך שאתה רוצה להפסיק, אבל אתה מקווה תמיד לדחות את הקץ. והנה פתאום מצאתי את עצמי יושב מול מישהי שאומרת לי שזה לא מזיז לה שהיא לא מעשנת. קינאתי בה. בסוף הסדנה לא היה לי ברור מה בדיוק קרה שם, אבל ידעתי באותו רגע שאני לעולם לא אדליק יותר סיגריה. וזה מה שהיה".

רומנובסקי פתח את הסדנה הראשונה עבור חברים ובני משפחה וכך התפשטה לה השמועה מפה לאוזן. היום נוסעים מדריכי השיטה לכל מקום בארץ וכדי להשתתף בסדנאות שלהם יש להזמין מקום כשלושה שבועות מראש. ישראל, כך מסתבר, היא המדינה בעלת אחוז הגידול המהיר ביותר בדרישה לשיטה בהשוואה לפעילותן של זכייניות אחריות בעולם ובימים אלה שוקדת הרשת על השקת פרויקטים להפסקת עישון בקרב חלק מהחברות המובילות במשק.

"העישון הוא מחלה," מסביר רומנובסקי, "ולכן, כמו שמבריאים משפעת לא מחפשים מחלה אחרת להידבק בה, גם כאן אין פתרון קסם וכל המדבקות והמסטיקים הם רק תחליפים למחלה. בסדנה אנחנו משתמשים בפסיכותרפיה ומנסים להבין למה אנחנו עושים משהו שהוא בניגוד להיגיון? זה כמו למה אנחנו מתאהבים במישהו שעושה לנו רע? בשני המקרים זה הפחד לא להישאר לבד בזמני לחץ, האשליה שאנחנו מכניסים לעצמנו שזה הדבר שמרגיע אותנו ונותן לנו תמיכה בשעת מצוקה".

"הקושי הפיזי בהפסקת עישון הוא שולי. יש לו משקל של 10 אחוז בלבד מול הקושי המנטלי. הניקוטין עוזב את הגוף אחרי כמה שבועות ואז הנגמלים מתחילים לספר שהם סובלים ממלחמה פנימית והם מתחילים להשמין חודשים אחרי שהניקוטין כבר עזב את הגוף. השיטה שלנו היא היחידה בעולם שמתמקדת בשחרור מהתלות המנטלית. כל הרעיון הוא לא לשכנע אותך שזה מזיק ולא כדאי לך, את זה את כבר יודעת, אלא ליצור אצלך את ההבנה ההגיונית איך מנגנון ההתמכרות המנטלי והפיזי עובד. לכן, תרופות ומדבקות לא עוזרות כי הן לא משנות את התפישה במוח שסיגריה זה משהו מרגיע. למשל, אין גורם פיזיולוגי שגורם לך להשמין אחרי שהפסקת לעשן, מה שגורם לך להשמין זה תחושת הויתור- במקום סיגריה אני אתקע ממתק כדי למלא את הריקנות במשהו אחר".

אז בעצם זה טיפול פסיכולוגי ממוקד?

"כן אבל לא פרטני. מנגנון ההתמכרות עובד על כולם באותה צורה. כל אחד נותן הסברים אחרים למה הוא נשען על הסיגריה במצבי לחץ, עצבנות או תלות, אבל הסיבה היא אותה סיבה- הפחד.  בתור מעשן אתה נעדר בחירה חופשית, אולי אתה חי באשליה של בחירה, אבל לא חשבת שהעישון יימשך כל החיים ושלא תוכל לזוז בלי לעשן. לא החלטת שתחיה את החיים מתוך פחד ללא סיגריות. אנחנו מטפלים בפחד מאיך החיים יראו בלי סיגריות.

הפחד שאני אמשיך לרצות סיגריה גם אחרי שהחלטתי שאני לא רוצה. אם אתה לא מבין את המנגנון, היציאה אל החיים ללא סיגריה נראית לך כמו לטפס על האוורסט, אבל ברגע שאתה נחשף למנגנון ההר הופך לעכבר".

זה נשמע קל מדי.

"כי זה לא צריך להיות קשה. אדם שאומר לי "אני לא מעשן חודש אבל קשה לי" אני יודע שהוא לא בכיוון. כי זה לא משהו שצריך להשקיע בו מאמץ. לא צריך להחזיק את עצמך או לקנא במעשנים אחרים. כל הרעיון הוא לבטל את המלחמה הזו כי אם היא קיימת זה באמת סיוט לחיות ככה. אני לא רוצה שאנשים ישתמשו בכוח רצון. זה לא מלחמה. בשיטה שלנו זה לא משנה אם אתה בסביבה של מעשנים. אני הפסקתי שנה לפני אשתי וזה שהיא עישנה רק חיזק אותי ולא הפריע לי בכלל".

מבחינת קאר אין בעיה עם עישון במהלך הסדנה. בעיניו לסיגריות ולניקוטין חלק זניח במלכודת העישון. "ההתמכרות הפיזית לסיגריות קיימת אך היא איננה הבעיה האמיתית" הוא כתב בספרו. "ההוכחה לכך היא כי רבים מהמעשנים לשעבר ממשיכים להשתוקק לסיגריות שנים לאחר שהפסיקו לעשן. מה שנובע מההתמכרות הנפשית והפסיכולוגית לסיגריות".

איך זה שמעשנים אצלכם בסדנות?

"יש לנו כל 45 דקות הפסקת עישון. בסדנה אנשים עוברים טרנספורמציה תפישתית ואחרי שמבינים את זה הם לא יכולים לחזור אחורה. אנשים שהבינו ונתקלו בקושי מגיעים לפגישה שנייה. כי יש כאלה שהאסימון לא יורד בפגישה הראשונה. מי שנתקל בקושי וחוזר לעשן מגיע לפגישה שנייה ושם אנחנו מתמודדים ספציפית מה הוא לא הבין בדיוק שגרם לו לחזור לעשן.  אנחנו לא רק מעבירים ידע, אלא יוצרים הבנה חדשה".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s