שלום לך עצלות

נמאס לכם מההתנהלות החלמאית במקום העבודה? זהו בדיוק הספר בשבילכם. "שלום לך עצלות" מאת קורין מאייר (הוצאת בבל) הוא ספר חדשני, מרתק, מצחיק בדרך הסיפר שלו ועצוב בתובנות הזועקות ממנו. זהו מניפסט אנטי ניהולי וארגוני המעניק לעובד השכיר מדריך הישרדות בפוליטיקה המשרדית.
לטענת המחברת הנתמכת במחקרים, מקומות עבודה מסודרים הם עקרים ובעלי מוסר לקוי ושפה נבובה. מטרתם היא לנצל את העובד ובתמורה הוא מקבל חוסר יציבות ופנסיה עלובה. האלטרנטיבה המקורית שמציע הספר היא לא לעשות כלום. להתייחס אל מקום העבודה כמקור הפרנסה ולא כמקום בו מתנהלים החיים שלך. האפשרות האופטימלית היא לעבוד בחצי משרה בארגון למען מטרות טובות, ובשאר הזמן להתנדב ולעשות פעילות שאוהבים: ללכת לים, לקרוא, ליהנות מהחיים, ולהתפתח בתחום שאנחנו רוצים באופן עצמאי. כך ננצח את השיטה הארגונית השולטת בחיינו.
נשמע מהפכני? כשתקראו את התיאור המדויק של השפה הארגונית כפי שהוא מופיע בספר, זאת הכוללת לשון עילגת וקלישאות בשפע המסתירות את הנביבות הכנועה והבטלנית של האנשים שמצליחים לשרוד את המערכת הארגונית הודות לוויתורם על עמוד השדרה. אם תרגישו את המחנק העולה מן האותיות לנוכח האנרגיה המשרדית, אתם כנראה לא מתאימים לעבוד כשכירים בארגון, אתם כנראה דעתניים מדי, אנשים יצירתיים עם שאיפות, וכאלה לא מחזיקים מעמד במערכת הממוסדת.
הספר מציג מבט נוקב על הגלובליזציה והכלכלה הקפיטליסטית אליהן הגענו לאחר שהמהפכה הצרפתית הפילה את המונרכיה לטובת מעמד הפועלים שהפך עם השנים לבורגנות. אין זה פלא אם כן, שהצרפתים הם אלה שמבקשים שוב לשנות את הסדר הישן.
הספר מבוסס על מחקר שערכה המחברת על הארגון הצרפתי והיה זה מעניין לו היה נספח המתייחס גם לדינאמיקה של הארגון הישראלי, למרות שהרעיונות הם אוניברסאליים ומתייחסים לכל מקום בו מתקיימת הדרמה האנושית האפורה.
מומלץ מאוד לקנות כדי להזכיר לעצמכם שאתם נמצאים בארגון בגלל העבודה, שכבר מזמן אינה חיינו. יש חיים מעבר לעבודה, ואם זה קשה לכם, תוכלו לקבל כאן כלים איך לשחרר ולא לעשות כלום, שהרי זוהי אמנות בפני עצמה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s