ילדים זה מועקה

גברים שלא רוצים להיות אבא מדברים

ילדים זה שמחה, ומצווה, וגם מוסכמה. אבל יותר ויותר גברים מצהירים שהם בכלל לא בעניין פרו ורבו. "יש לנו חיים טובים, אז למה לקלקל? הם טוענים. אך כשנכנסת לתמונה בת הזוג – זה מסתבך

הבאת צאצאים לעולם היא אולי הדבר היחידי שקיימת לגביו הסכמה גורפת בחברה הישראלית. כבר מגיל צעיר מעודדים כאן את המודל המשפחתי של זוגיות פורייה, בין אם זה בסיפורי התנ"ך ובין אם זה בארוחות משפחתיות מלחיצות, שבהן מעודדים המבוגרים את הצעירים: עזבו אותנו, לכו להפיץ את זרעכם. העובדה שבמדינות אחרות בעולם, קתוליות כמו איטליה או מתפתחות כמו אוקראינה, נרשמת ילודה שלילית, לא מפריעה לישראלי הממוצע לשמור על החוסן החברתי. על רקע זה, גבר שמחליט לא להשתתף בפסטיבל הילודה מוצא עצמו מנודה מהחברה, כמי שלא מבצע את חובתו להזריע את העם.

אבל הקושי האמיתי מגיע כשהוא מבקש למצוא בת זוג שתסכים להוציא מהמשוואה את הזאטוט הקטן. "גברים שבוחרים לא להביא ילדים נתפסים בישראל כמוזרים", מסבירה הפסיכולוגית החברתית דורית סלעמזור. "הם קוראים תיגר על המודל המסורתי ומערערים על קודשיה של החברה הישראלית והיהודית המסורתית, אבל החברה הישראלית לומדת בהדרגה לקבל ולהכיל דגמים שונים מהמודל המרכזי, על אף שהוא מאיים על קיומה של המורשת".

לכתבה המלאה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s